Creators Park Info
Festitalks
Nusantara Networking
Moderator :
OomLeo
Panelist :
Siasat Partikelir Studio Rama Pica Magz
8 Sep 2018, 11.00 - 12.00
Music, Community & Collectivity
Moderator :
Felix Dass
Panelist :
Ebenz (Burgerkill) Wiro Skablon (Sentimental Moods) Marzuki Moch (Jogja HipHop Foundation)
9 Sep 2018, 14.00 - 15.00
ThinK ecosystem
Moderator :
Leonhard Bartholomeus
Panelist :
Gudskul (Jakarta) Rumah Sanur (Denpasar) EARHouse (Tangerang) Omuniuum (Bandung)
9 Sep 2018, 11.00 - 12.00
Touring Stories
Moderator :
Felix Dass
Panelist :
Angkuy (Bottlesmokers) Kimo Rizki (Kimokal) Marcelo (TheHydrant) Praewa (Yellow Fang)
8 Sep 2018, 14.00 - 15.00
Festival Stories from Asia
Moderator :
Indra Ameng
Panelist :
Yuthana Boonorm (Big Mountain Fest) Justin Sweating (Clockenflap Fest) Kong Dalse (Zandari Festa)
8 Sep 2018, 13.00 - 14.00
Artist Talk (Visual Art)
Moderator :
Ade Darmawan
Panelist :
Uji "Hahan" Handoko (YYK) Made Aswino Aji (DPS) Erwin Windu Pranata (BDG) Cut & Rescue (JKT)
9 Sep 2018, 11.00 - 12.00
Workshop
TIME VENUE DAY 01 / 8 SEPT 2018
16.00-17.30 WORKSHOP SPACE Arif Rachman "Cukil Kayu: Identitas Visual dalam Festival Musik"
17.30-18.30 WORKSHOP SPACE Komikazer "Komik: Percakapan di sekitar festival musik"
18.30-20.30 WORKSHOP SPACE Kamasan painting "Painting: Knowing Basic"
20.30-22.30 WORKSHOP SPACE Hauritsa "Literasi dan Design: Puisi Grafis"
16.00-17.30 RUANG TUJU Erwin Windu "Literasi Performance: Tiba-tiba Sculpture"
17.30-18.30 RUANG TUJU Dila Ayu "Fashion: Capil Tampil, customize local hat"
18.30-20.30 RUANG TUJU Ardi Gunawan "Sculpture: Paper scuplture: draw three-dimensionally and in real time"
16.00-18.00 CUT & RESCUE SPACE Cut and Rescue "Collage, Fashion & Moving Image: Berburu dan Meramu"
TIME VENUE DAY 02 / 9 SEPT 2018
16.00-17.30 WORKSHOP SPACE Endah N Rhesa "Song Writing: Think Surrounding"
17.30-18.30 WORKSHOP SPACE Haryo & Ferial "Performance: Kehadiran, Proyeksi dan benda bawaan"
18.30-20.30 WORKSHOP SPACE StuffoLab "Art Banner Drawstring Bag"
20.30-22.30 WORKSHOP SPACE Farid Stevy "Too Late For Drawing, Too Serious For Art"
16.00-17.30 RUANG TUJU GHH "Seni Grafis: GesutHuruHara"
17.30-18.30 RUANG TUJU Onix Idea Studio "Creative Gesture: Leather Or Lettering, Mengelola Peluang Dalam Proses Creative"
18.30-20.30 RUANG TUJU BOMDALOVE "Street Art: Build Your Own Sticker Slap"
16.00-18.00 CUT & RESCUE SPACE Cut and Rescue "Collage, Fashion & Moving Image: Berburu dan Meramu"
Soul Meet
Soulmeet adalah bagian acara dari Soundrenaline yang merupakan sesi berbincang dengan para pembicara yang inspiratif. Mereka akan berbagi cerita dan pengalaman di bidangnya masing - masing dengan suasana yang santai. Untuk jadwal lebih detail, kamu bisa langsung datang ke Creators Park di Soundrenaline 2018
TIME DAY 01 / 8 SEPT 2018
15.00-15.45 Kimo Rizki - Double Deer Record
16.00-16.45 Dendy Darman - UNKL347
17.00-17.45 Tommy Bong - Gojek Indonesia | Fandy & Will - Kolase.com
18.15-19.00 Medhina Indra - Penny | Rudolf Dethu - Rumah Sanur
19.15-20.00 Allan Arthur - Pandeka Coffee | Adi Taroepratjeka - Qrader Indonesia
20.15-21.00 Endah n Rhesa - EARhouse
21.15-22.00 Justeen Sweating - Clockenflap (HKG)
TIME DAY 02 / 9 SEPT 2018
15.00-15.45 David Karto - deMajors | Anka - Elders
16.00-16.45 Ardy Chambers - Rock In Celebes | Alek Kowalski - Folk Music Festival
17.00-17.45 Helvi - FFWD | Kong Dalse - Zandari Festa (KOR)
18.15-19.00 Ade Darmawan - Gudskul | Rebellionik - ONX Studio
19.15-20.00 Sammy Bramantyo - Sekepal Aspal
20.15-21.00 Bintang - Pica Fest
21.15-22.00 Yuthana Boonorm - Big Mountain Fest (THA)
Camp Stage Schedule
TIME 7 SEPT 2018
18.30-19.30 Welcoming Dinner - Welcoming By Ruru Radio
19.30-20.00 Music By RDS: Leanna Rachel
20.00-20.15 Ruru Radio Show: Jazzsaik
20.15-21.00 Margie Segers w/ Adra Karim
00.00-02.30 Oomleo Berkaraoke
TIME 8 SEPT 2018
07.00-10.00 Breakfast
10.00-11.00 Backstage Tour
11.00-12.00 Talks With Nusantara Networking
12.00-13.00 Lunch
13.00-14.00 Talks: Festival Stories
15.00-15.30 Gemalara
16.15-16.45 Rayssa Dynta
17.15-17.45 Pullo
18.30-19.15 Semiotika
20.00-20.45 Silampukau
21.45-22.30 Wake Up, Iris!
00.00-00.45 Sunmantra
TIME 9 SEPT 2018
07.00-10.00 Breakfast
11.00-12.00 Talks: Think Ecosystem
12.00-13.00 Lunch
13.00-14.30 Talks & Music by RDS: Manja, Rebecca, Altron
15.00-15.30 Call Me A Dog
16.15-16.45 Manjakani
17.15-17.45 Rollfast
18.30-19.15 Kimokal
20.00-20.45 Jason Ranti
21.45-22.30 Bottlesmoker
00.15-01.00 Deer MX
Discotique Stage Schedule
TIME 7 SEPT 2018
18.30-19.30 Welcoming Dinner - Welcoming By Ruru Radio
21.00-22.00 WSATCC DJ Set
22.00-23.00 Dangerdope
23.00-00.00 Robot Smith
TIME 8 SEPT 2018
07.00-10.00 Breakfast
10.00-11.00 Backstage Tour
12.00-13.00 Lunch
14.00-15.00 Talks: Touring Stories
01.00-02.00 Lawless Youtube Squad
02.00-03.00 DJ Indra 7
TIME 9 SEPT 2018
07.00-10.00 Breakfast
11.00-12.00 Talks: Visual Artist Talks
12.00-13.00 Lunch
14.00-15.00 Talks: Music & Community
01.00-02.00 DJ Yellow Fang
02.00-03.00 DJ Metzdub
Cookies
This site uses Cookies.
We do this to remember your preferences and compile analytics of visit. By using our site, you agree to our use of all cookies. Read More
Close
Merokok Membunuhmu